Advertisement

Goldman Sachs Türkiye'nin 2021 büyüme tahminini yüzde 9,5'ten yüzde 10,5'e yükseltti. Kurum, 2022 tahminini ise yüzde 4'ten yüzde 3,5'e düşürdü.

Goldman Sachs'tan Murat Unur "Bugün açıklanan verilerin ekonomik faaliyetlerde ilerleme yaşandığına yönelik çok da bir şey söylemediğini düşünüyoruz. Lirada son dönemde yaşanan satışlar ekonomik faaliyetleri önemli şekilde etkileyecek" dedi.

Bugün açıklanan veriler Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyrekte geçen yıla göre yüzde 7,4 ile beklentilerin hafif altında büyüme kaydettiğini, bir önceki çeyreğe göre de yüzde 2,7 büyüme kaydettiğini göstermişti.

Bloomberg HT anketine göre gayrı safi yurtiçi hasılanın üçüncü çeyrekte geçen yıla göre yüzde 7,8 büyüdüğü tahmin ediliyordu.

Ana kalemlerde en hızlı büyüme ihracat ve kamu harcamalarından geldi. Buna göre ihracat 3. çeyrekte yıllık yüzde 25,6 arttı. Kamu harcamalarındaki büyüme ise yüzde 9,4 oldu. Sektörel bazda bakıldığında tarım ve inşaattaki daralma dikkat çekti. Sanayide büyüme yüzde 10 olurken, hizmetler sektöründe ise yüzde 20,7 olarak gerçekleşti.