HABERLER

Brezilya'da seçim swap tartışmasını bitirmeyebilir

Brezilya'da swap pozisyonlarının reali destekleme konusunda yetersiz kaldığı yönüdeki tartışma seçim sonrası da sürebilir

Brezilya reali desteklemek için milyarlarca dolarlık türev kontratları almaya başlayalı 14 ay oluyor. Ancak bu strateji etkisiz kalmışa benziyor ve finans piyasalarında endişeye sebebiyet veriyor.

Real iki gün önce 6 yılın en düşük seviyesine geriledi ve dünyadaki en volatil para birimi konumunda. Bazı analistlere göre vadeli piyasasında dolar satmakla eşdeğer olan swapler döviz rezervlerinin yüzde 27'sine denk gelmekte ve bu kritik bir seviyeye yaklaşıldığı anlamına geliyor. Yarınki seçimlerde muhalefetin adayı olan Neves swapleri kullanmayı bırakacağını belirtti.

Nomura Holdings gelişen piyasa araştırma şefi Tony Volpon "Swap programı sınırlarına ulaştı. Verimliliğini ve güvenilirliğini yitirdiği için acil yeniden değerlendirilmeye ihtiyaç var" şeklinde konuşuyor.

Real, merkez bankasının satışları 101 milyar dolara çıkarmasına rağmen Ağustos sonundan bu yana dolar karşısında yüzde 11 değer kaybı yaşadı. Bu da Brezilya para birimini 31 önemli kur arasında rublenin ardından en kötü ikinci yapıyor. Kurdaki volatilite 3 yılın en yüksek seviyesinde. Bu durum da swap programını başlatarak ekonomiye zarar verdiğini belirttikleri piyasa dalgalanmalarını azaltmayı hedefleyen politika yapıcılar için adeta başa dönüldüğün bir işareti.

Başkan Dilma Roussef'in seçimleri kazanması halinde realdeki gerileme kısa vadede artacaktır. Rio Bravo Investimentos ekonomisti Evandro Buccini'ye göre de bunun gerçekleşmesi halinde merkez bankası swap kullanımını artırabilir.

İlginizi Çekebilir

Fed/George: Fed'in politika çerçevesini gözden geçirmesi için iyi bir zaman 23 Şubat 2018 Cuma, 22:09:13 Fed/Mester: Politika çerçevesinin değiştirilmesinde açık fikirliyim 23 Şubat 2018 Cuma, 22:01:07 ABD'de petrol sondaj kulesi sayısı arttı 23 Şubat 2018 Cuma, 21:58:07 Fed raporu: İşgücü piyasası tam istihdama yakın 23 Şubat 2018 Cuma, 19:52:05 ABD Kudüs'teki büyükelçiliğini 14 Mayıs'ta taşıyacak 23 Şubat 2018 Cuma, 19:31:19 Fitch Brezilya'nın kredi notunu indirdi 23 Şubat 2018 Cuma, 19:25:55