Advertisement

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin'de imalat sanayînin Ekim ayında 4 aydan bu yana ilk kez büyüme kaydetmiş olabileceğine dair raporun ardından ve Avrupa'daki borç krizine dair endişelerin gevşemesiyle Çin Borsası 5 günden bu yana ilk yükselişine işaret etti.

China Minsheng Banking corp., Barclays Plc'nin 3. çeyrekte sektör kârının güçlü büyüyeceğini öngörmes, ve Avrupalı liderlerin bankaları desteklemeye yönelik planın taslağı üzerinde çalışmalarının etkisiyle bankalardaki yükselişe öncülük etti. Jiangxi Copper Co. ve kömür üreticisi China Shenhua Energy Co., öncü satın alma yöneticileri PMI endeksinin genişlemeye işaret etmesinin ardından yüzde 1 değer kazandı. Öncü gösterge endeksi, Başbakan Wen Jiabao'nun hükümetin sıkılaştırma politikalarını sürdüreceğini söylemesinin ardından rekor düşük seviyelere gerilemişti.

Avrupa'daki borç krizinin çözümündeki ilerlemelerinin de piyasalardaki iştahı artırdığını belirten Dazhong Insurance Co.'nun fon yöneticilerinden Wu Kan, ancak kazançlardaki düşük trende ilişkin belirsizlikler sebebiyle, hisselerdeki sıçramanın sınırlı olacağını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 artışla 2,325.30 puana yükseldi. CSI 300 endeksi de yüzde 0.7 kazançla 2,524.45 puandan işlem gördü. ChiNext endeksi yüzde 2 primle 748.29 puana çıktı.

Şanghay Bileşik Endeksi geçtiğimiz hafta ülke ekonomisinin 3. çeyrekte beklentilerin altında ve son 2 yılın en düşük hızında büyüme kaydettiğinin açıklanmasının ardından yüzde 4.7 değer kaybetmiş ve son 5 ayın en büyük haftalık düşüşüne işaret etmişti.