Advertisement

Avrupa'ya yönelik endişeler ve ABD'nin para politikasının altın talebini artırmasıyla altın fiyatları ikinci günde yükseldi.

New York'taki Barclays Capital'de analist olan Suki Cooper, altın yatırımının istikrarlı hale geldiğini ve fiziki talebin hafif de olsa de devam ettiğini söyledi. Cooper, "Altının dönemsel talebe bağlı olarak artmasını bekliyoruz. Metaldeki pozitif görünümümüzü koruyoruz" dedi.  

Aralık teslim altının ons fiyatı Comex'te 21.60 dolar veya yüzde 1.3 yükseldi ve 1,657.70 dolar oldu. Spot altın Londra'da yüzde 0.9 artarak 1,657.13 dolardan işlem gördü.

Yatırımcıların hisse senedi ve para birimlerinden çıkıp altına yönelmesiyle altın fiyatları 6 Eylül'de 1,923.70 dolar/ons olarak tarihi zirveye ulaşmıştı. Metal, bu yıl yüzde 17 yüksekte seyrediyor.

Hafta sonu Avrupa'daki liderler zirvesinde Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) gücünün artırılması konusunda bir karar çıkmazken Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen, 21 Ekim'de üçüncü tur yüksek miktarlı tahvil alımının ABD ekonomisinin canlanmasında büyük etkisi olacağını bildirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Ekim 2011 Pazartesi, 20:07 Misafir evet yükseliyor yükseliyor.1650 ile rekorları alt üst ediyor
24 Ekim 2011 Pazartesi, 16:49 Misafir artık anlayalım.. altın fiyatlarındaki artışın en önemli fatörü dolar fiyatlarının yüksek olması..altının ons fiyatı parasal genişlemeye bağlı ama genişleyen piyasalardaki yüksek enflasyon baskı gel gelelim doların yabancı paralar karşısında gücünü azaltıyor. tabi bütün bunlar orta ve uzun vadede gerçekleşiyor. altın ve doların aynı anda artması ise sadece kaos ortamında yani kimsenin salıklı kararveremediği ortamda gerçekleşiyor.. onada biz spekilasyon diyoruz.
24 Ekim 2011 Pazartesi, 16:23 Misafir çıksın artık ya bu ne aynı seyrediyor hep