Advertisement

EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, Merkez Bankası Eylem Planı'nda yer alanların kısa vadede bankacılık sektörü üzerinden reel ekonomiye yansıyacağını ifade ederek, ''Bankalar buradan kısa vadede 'kredi faizlerini yükselt' mesajı alıyor. Bu, tüketici kredilerine yansıyacak. Bu maliyet artışları ekonomik aktiviteyi yavaşlatacak'' dedi.

Haluk Bürümcekçi, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın açıkladığı Eylem Planı'na ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, eylem planında daha çok enflasyonun görünümü ile ilgili alınan tedbirlerin bir paket halinde sunulmasını beklediğini, yapılan açıklamanın da bunun böyle olduğunu gösterdiğini söyledi.

Merkez Bankası'nın, geçen hafta yapılan toplantıda daha sıkı parasal duruşa ihtiyaç olduğunu ortaya koyduğunu hatırlatan Bürümcekçi, şu görüşleri dile getirdi:

''Merkez Bankası artık bunu resmileştirdi. Banka, 'enflasyonu yıl sonunda yüksek beklediğinden bununla ilgili biraz parasal sıkılaşmaya gitmemiz gerektiğini' belirtti. Bu doğrultuda bir süredir gecelik faiz oranlarının politika faiz oranının 5,75'in üzerinde seyretmesine izin veriliyor, gecelik faiz 10 civarında seyrediyor, en fazla çıkabileceği nokta da 12,5... Merkez Bankası 'bir süre daha bunu gerekli görürsek izin veririz' dedi. Gerekli görme, TL'nin değeri ve enflasyonun görünümüyle ilişkili olacak. Bu kararlar önümüzdeki dönemde ona göre alınacak. Herhalde bir süre daha böyle devam edecek.

Aldığı bu kararlar kısa vadeli bankacılık üzerinden reel ekonomiye yansıyor. Bankalar buradan kısa vadede 'kredi faizlerini yükselt' mesajı alıyor. Bu, tüketici kredilerine yansıyacak. Bu maliyet artışları ekonomik aktiviteyi yavaşlatacağından, enflasyon beklentilerinin bozulup fiyatlara yansımasını engelleme şansı var. Bunu göreceğiz. Bu kararlar ekonomik aktiviteyi yavaşlatacak.''