Advertisement

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'ın finansal toparlanmanın uzun ve zorlu bir yolun başında olduğunu, bu sebeple ülkenin tahvilini elinde bulunduran yatırımcıların yardımına ihtiyacı olduğunu savundu.

AB Liderleri'nin borç krizi zirvesinin öncesinde Alman Parlamentosu'nda konuşan Merkel, Yunanistan'a da acılı reçeteyi uygulayarak, reformları başlatma çağrısında bulundu. Merkel, ülkenin maliye politikasının sürekli izlenmesinin gerekebileceğini de belirtti.

Almanya Başbakanı, Avrupalı liderlerin Yunan ekonomisine yeniden büyüme fırsatı vermesi için gereken her şeyi yapmak zorunda olduğunun altını çizdi.

Yunan tahvillerini elinde bulunduran yatırımcıların yazmaları gereken zarar oranlarına da değinen Merkel, "Yunanistan'daki borç krizinin çözümü, daha fazla özel sektör katılımı olmadan gerçekleşemez" ifadelerini de kullandı. Merkel, özel sektör katılımının ve tahvillerde iskontoya gidilme oranlarının, 21 Temmuz'da ilk olarak öngörülen oranlardan daha fazla olacağını söyledi.

Euro Bölgesi'ndeki borç krizini, "Avrupa'nın parasal ve ekonomik birliğinin en büyük sınavı" olarak niteleyen Merkel, Avrupa'nın bu krizden daha güçlü çıkmasının kendi hükümeti için de çok önemli olduğunu ifade etti ve "Avrupa bir istikrar birliği olmalı" dedi.

Merkel aynı zamanda, Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması'nın (EFSF) mevcut genişletme planı kapsamında Almanya'nın payının 211 milyar eurpyu aşmayacağını da aktardı.

EFSF'nin genişletilmesi konusunda, Avrupa Merkez Bankası'nın kasasını kullandırmak zorunda bırakılmayacağını Parlamento konuşmasında da yineleyen Merkel şu ifadeleri kullandı:

"Tekrarlayayım: Avrupa Merkez Bankası'nın kasasını kullandırmayı gerektirecek tüm modeller, seçenekler içinde değil."

Almanya Şansolyesi Angela Merkel son olarak da zor durumda olan Euro Bölgesi ülkelerine verilen yardım paketlerinin her zaman sert şartlara bağlı olmasının gerektiğini savundu.

"Yunanistan'ın bir an önce kendi ayakları üzerinde durmasını istiyoruz" diyen Merkel, Yunan halkının saygı görmeyi hak ettiğini, kurtarma paketlerinin de Avrupa Birliği'nin sorumluluğu olduğunu söyledi.

Merkel, "Avrupa iyi olmazsa, Almanya da olamaz" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Ekim 2011 Perşembe, 13:32 Misafir merkel boşa kurek cekiyorsun 2012 temmuz ayında kusursuz bir avrupa felaketine hazır ol . ikinci borc silmeleri hiçbir avrupalıda almanıda kabul etmez avrupa bitmiş durumda uzatmaları oynuyor
27 Ekim 2011 Perşembe, 09:28 Misafir almanlar yunanlılardan iyice nefret etmeye başlayacak :)
26 Ekim 2011 Çarşamba, 16:01 Misafir sanal ekonomi ile para yapan (basan) abd ve ingiltere ile kıta avrupası karşı karşıya. dayan angela, arkandayız...