Advertisement

Borç krizinin çözümleri kapsamında Avrupa Merkez Bankası'nın yeniden başlattığı bankalara 12 aylık acil ve sınırsız kredi sağlanması imkanı tanıyan programa talep, beklentilerin altında gerçekleşti.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), para piyasalarındaki gerilimi azaltmak için en son 2009'da kullanılmış olan 12 aylık kredi programı kapsamınca toplamda 56.9 milyar euro borç vereceğini söyledi. Bloomberg'in anketine katılan 10 analistin beklentisi ise talebin 70 milyar euro olacağı yönündeydi.

181 bankanın, ortalama yüzde 1.5 faiz oranından 371 günlük nakit kredi istemiş olduğunu duyuran AMB'nin tüm pozisyonları teminatlı.
AMB aynı zamanda yarın 85 milyar euro değerindeki 3 aylık kredilerin vadelerinin dolmasının ardından, 91 bankaya 44.6 milyar euro değerinde 3 aylık kredi sağlayacak. Analistler, 3 aylık kredi taleplerinin de 50 milyar euroyu bulmasını bekliyordu.

Sağlıklı bankaların hâlâ bankalararası piyasalara girişi olduğuna ve bu bankaların AMB'den borç almayı hastalık izi olarak görmelerinden ötürü kredi istemeye yanaşmadığına dikkat çeken Frankfurt'taki Commerzbank AG'nin sabit gelir birimi başkanı Christoph Rieger, büyük ihtimalle kredi isteyen bankaların yine çevre ekonomilerdeki sorunlu bankalar olduğunu söyledi.

Yunanistan'ın temerrüte düşmesi hâlinde zarar yazma ihtimalinden çekinen Avrupalı bankalar, birbirlerinden borçlanma konusunda da endişe duyuyor. Bu sebeple AMB, kredi sıkışmasını önlemek için bankalara likidite imkanı tanıyor.
Avrupa Merkez Bankası daha önceden de Fed ile ortak olarak Avrupalı bankalara dolar cinsinden 6 aylık sınırsız kredi programını yeniden başlatmıştı.

AMB, bugün bir bankaya 7 günlük 500 milyon dolarlık kredi vereceklerini, 21 Aralık'tan itibaren ise 13 aylık euro kredileri imkanı tanıyacaklarını açıkladı.