Advertisement

ABD'de ulaşım ekipmanları hariç dayanıklı tüketim malları sipaişleri Eylül ayında son altı ayın en hızlı artılını gerçekleştirdi. Bu veri, imalat sanayinin büyümeye katkı vermekte olduğunu işaret ediyor.

Uçak ve otomobil hariç kullanım ömrü en az üç yıl süren malların siparişleri Eylül ayında yüzde 1.7 arttı. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 0.4 artış göstermesi bekleniyor. Toplam dayanıklı tüketim malları siparişleri ise, uçak siparişlerindeki yüzde 26'lık güçlü düşüşün etkisiyle yüzde 0.8 geriledi.

Denizaşırı ekonomilerdeki genişleme ve doların Haziran 2010'dan bu yana yüzde 14 değer kaybetmesi, Amerika'nın ihracatını rekor seviyelere yükseltti ve Caterpillar Inc. gibi imalatçılara destek oldu. Bilgisayar ve makina gibi işletme ekipmanlarının alınması için sağlanan hükümet teşvikleri de ekonomiye destek sağlıyor.

Ulaşım hariç dayanıklı tüketim malları siparişleri verisini doğru tahmin eden Societe Generale'in New York ofisinden kıdemli ABD ekonomisti Brian Jones, "İmalat sanayi oldukça iyi durumda ve çeyrek dönemi olumlu kapadı" dedi ve "Dördüncü çeyreğe doğru iyi bir ivme taşındı" değerlendirmesinde bulundu.