Advertisement

Van'daki 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından dün kurtarılan iki haftalık Azra bebeğin fotoğrafları ve kurtarılma hikayesi Avrupa ve ABD basınında geniş yer buldu.

ABD'nin en önemli gazetelerinden Wall Street Journal, 14 günlük Azra bebeğin mucizevi kurtuluşunu ilk sayfadan verdi. WSJ, ''Yıkımın Ortasında Yaşam Hediyesi'' manşetiyle verdiği haberde, iki haftalık Azra Karaduman'ın depremden 47 saat sonra Erciş'te enkaz altından Türk ekipleri tarafından kurtarıldığı anı gösteren büyük fotoğrafı da kullandı.

İtalyan Corriere della Sera gazetesi, Azra bebeğin kurtarılma anına ait bir fotoyu ilk sayfadan verirken, fotoğraf altındaki başlıkta, "Azra, yıkıntılar arasından hayata döndü" yazıldığı görüldü.

İngiliz Guardian ve Daily Telegraph gazeteleri de Azra bebeğin kurtuluşunu manşetlerine taşıdı. "Bir aileden üç nesil kurtarıldı" başlığını atan Guardian, Azra ile birlikte annesi ve büyükannesinin de kurtarıldığını, bebeğin sağlığının iyi olduğunu bildirdi.

Daily Telegraph gazetesi, "Deprem bebeği, 48 saat sonra yaşıyor" başlığıyla ilk sayfasında yer verdiği haberde, Azra bebeğin alkışlar eşliğinde kurtarıldığını aktardı. Pazar günü Van'ı sallayan 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından 500'e yakın artçı şokun yaşandığını kaydeden gazete, bölgeye yardımların sürdüğünü bildirdi.

Times gazetesi üçüncü sayfasından verdiği konuya ilişkin haberde, "15 günlük Azra Karaduman, Türkiye'nin doğusunda yüzlerce kişinin ölümüne neden olan depremin ardından göçüğün altından 46 saat sonra kurtarıldı" ifadesine yer verdi.

Alman "Die Welt" gazetesi ise, "İkinci kez doğdu" başlığıyla birinci sayfadan verdiği haberde, Azra'nın kurtarıcıların elinde çekilmiş bir fotoğrafına yer verdi.