Advertisement

Dünya Altın Konseyi'ne göre altın fiyatlarının rekor kırması ve ülkelerin rezerv çeşitlendirmesine gitmesiyle merkez bankaları gelecek birkaç yılda da altın alımını sürdürecek.

Dünya Altın Konseyi Devletlerle İlişkiler Müdürü Natalie Dempster bu yıl merkez bankaları tarafından net altın alımının 220 tona ulaştığını, bu rakamın 2010'da 74 ton olduğunu söyledi. Demspter, "En büyük alıcılar Rusya, Hindistan ve Çin gibi gelişen ülkeler olmaya devam edecek. Gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarında finansal kriz nedeniyle ciddi alımlar oldu. Avrupa merkez bankaları ise satışlarını azalttı" ifadelerini kullandı.  

Altın fiyatları 11. yılında da yükselirken merkez bankaları iki yıldır rezervlerini genişletmeyi sürdürüyor. Ekonomilerdeki gerileme ve finans piyasalarındaki sarsıntıların değerli metal talebini artırmasıyla altın kontratları 6 Eylül'de 1,923.70 dolar/ons ile rekor kırmıştı.

Konseye göre, Avrupa merkez bankaları 26 eylül'e kadar 1.1 ton, IMF ise 52.2 ton altın sattı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Ekim 2011 Cumartesi, 20:32 Misafir 2012 yili temmuzunda altinin onsunun2500 lere geleceğini tahmin ediyorum çünkü abd ve ab önümüzdeki yilda sifira yakin büyüyecek zaten şimdiden abd'de q3 beklentisi var.o zaman altin uçar
28 Ekim 2011 Cuma, 23:02 Misafir selamlar, internette altın fiatlarının ne zaman ,hangi sebeplerden dolayı düştüğünü,arttığını açıklayan bir borsacinin veya ekonomist in açiklama yazisi varmiş.bu konuda bir bilgisi olan lütfen burada biler ile bunlari paylaşsin. saygilar,
27 Ekim 2011 Perşembe, 20:56 Misafir altının ons fiyatı yükseliyor ama doların düşmesi yle gram fiyatı düşük