Advertisement

Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirve öncesinde basına yaptığı açıklamada, ''Hala çözmemiz gereken bir dizi sorun ve yapılması gereken müzakereler var. İşler bitmiş değil ama herkes buraya kesinlikle önemli mesafe almak için geliyor'' dedi.

Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde da zirveye girişinde genel bir iyi niyet havası gözlemlediği söyledi.

Yunanistan Başbakanı George Papandreu ise ''Bugün önümüzdeki zorluk basitçe euroyu kurtarmak değil, Avrupa'da çokça beslediğimiz ideallerin güvence altına alınması'' ifadesini kullandı.

Euro Bölgesi liderleri özel sektörün elindeki Yunan tahvillerinin değerinin yüzde 50 kırpılmasıyla bu ülkenin ağır borç yükünde 100 milyar euroluk indirim sağlamaya çalışacak.

Öte yandan İtalya ve İspanya gibi zayıf halkaların borçlanma maliyetini düşürecek şekilde Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun elindeki kaynakları mevcut 440 milyar eurodan 1 trilyon euro mertebesine yükseltmeye çalışacak olan liderler, bunun için Çin başta olmak üzere yüksek cari fazla veren ülkelerden sermaye çekmeyi hedefliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Ekim 2011 Çarşamba, 19:46 Misafir benim tahmini düşüncem;avrupa bu gibi sürekli tekrarlanan toplantılardan bir beklenti yaratıp daha sonra kendi aleyhine bu beklentileri kaldıraclı bir ürün olarak kullanmakta...
26 Ekim 2011 Çarşamba, 19:31 Misafir eğer bunu yaparlarsa diğer ülkeler italya ve ispanya aynı uygulamayı yapar.