Advertisement

Avrupalı liderler, küresel baskının getirdiği sorumluluk ile finansal krize karşı savaşmak için tahvil sahiplerini Yunanistan'ın borcundan kaynaklanan yüzde 50 kaybı üstlenme konusunda ikna ederken kurtarma fonunu da 1 trilyon euro (1.4 trilyon USD) çıkaracaklar.

Liderler dört gün arayla ikinci kriz toplantısındaki 10 saatlik görüşmede her ne kadar ana maddelerde kilitlenmiş olsalar da borç batağından çıkış yolunu bulduklarını açıkladılar.

Alman Şansölye Angela Merkel sabaha karşı saat TSİ 5.15'te Brüksel'de basın mensuplarına verdiği demeçte "Dünyanın ilgisi bugün bu konuşmalara kilitlendi. Biz Avrupalılar bu gece doğru karara vardığımızı gösterdik." dedi.

Yunanistan'ın 350 milyar avro civarındaki kamu borcunu en az 100 milyar avro düşürerek büyük ölçüde sürdürülebilir hale getiren hamle bankalara pahalıya patlarken liderlerin finans sektörüne yaptığı ''ya hiç, ya yüzde 50'' tehdidi işe yaradı.

Euro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, özel sektörün elindeki Yunan tahvillerinin yüzde 50 kırpılması önerilerinin kabul edilmemesi halinde ''tam iflas'' seçeneğine hazırlandıklarını itiraf etti.

Bu durumda yüzde 50'ye razı olmaktan başka çare göremeyen bankalar, ellerindeki Yunan tahvillerini nominal değer üzerinden değerini tek bir kalemde 205 milyar avrodan 102,5 milyar avroya indirmeyi kabullendi.

Bankalar temmuz ayında Yunan tahvillerinin değerini ortalama yüzde 21 kırpmayı kabullenmiş fakat aradan geçen sürede Atina'nın durumunun daha da kötüleşmesi üzerine bu adım yeterli görülmemişti. Yunan tahvillerindeki kırpılma en fazla bu ülkenin bankalarını olumsuz etkileyecek.

Yunanistan Başbakanı George Papandreu, zirvenin ardından yaptığı açıklamada, borç indirimi operasyonu nedeniyle ''muhtemelen bazı bankaları kamulaştırmak zorunda kalacaklarını'' söyledi.

Papandreu, kamulaştırılarak yeniden yapılandırılacak bankaları sağlıklı hale getirerek tekrar özelleştirebileceklerini belirtti.

Anlaşma sağlanana dek Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile birlikte bankalar üzerinde büyük baskı kuran Almanya Başbakanı Angela Merkel de aldıkları sonucun beklentilerin üzerinde olduğunu dile getirerek Yunan tahvillerinin yüzde 50 kırpılması hakkında ''Yapabileceğimiz tek bir öneri vardı, o da kabul edildi'' dedi.

Açıklamanın ardından euro ve hisseler Asya işlemlerinde değer kazandı. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 yükselirken Standard & Poor's işlemlerindeki vadeli kontratlar ise yüzde 1.1 tırmandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Ekim 2011 Perşembe, 14:05 Misafir biz borçlarımızı temerrüde düşürmemek için dünyanın en pahallı benzinini kullanıyor, dünyanın en pahallı sigarasını içiyoruz. dolaylı vergiler herşeyin içinde malın fiyatının yarısından fazla, bizim suçumuz ne... küresel ekonomi dünyayı bir felakete sürüklüyor. zengin ülkeler bunu bir fırsata çevirmek çabasında amaçları felaket sonrası hala dünya düzenini ellerinde bulunduruyor olmak.
27 Ekim 2011 Perşembe, 11:37 Misafir bu saç tıraşı da yunanistan'a yeterli olmayacak. yunanlılar üretmiyor, biriktirmiyor, sadece harcamayı biliyor. bu indirimden sonra bile bor/gsmh oranı %120 olacak. bunu ödeyebileceğini kestirebiliyor musunuz.