Advertisement

Avrupalı liderlerin euro bölgesinin emtia talebini baltalayan borç krizini dindirmek için uzlaşmalarının ardından petrol New York'ta bu ayın en büyük düşüşünden yukarı sıçradı.

Petrol vadelileri dünkü yüzde 3.2'lik düşüşün ardından yüzde 2 değer kazandı. Avrupalı yetkililer tahvil sahiplerini Yunanistan'ın borcundan doğan yüzde 50'i kaybı üstlenme konusunda ikna ettiler, kurtarma fonunu da 1 trilyon euroya (1.4 trilyon dolar) yükselttiler. Bugün açıklanacak bir veri ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte bu yıl en büyük genişlemeyi kaydettiğini gösterebilir. Enerji Bakanlığı'nın verilerine göre ham petrol verilerinin yükseliyor olmasına rağmen akaryakıt stokları geçtiğimiz hafta düşüş gösterdi. 

NYMEX elektronik işlemlerdeki aralık teslimli ham petrolün varili 1.84 dolar kadar artışla 92.04 dolara yükselirken Sidney'de ise yerel saati ile 14.51'de 91.79 dolardan işlem gördü. Fiyatlar bu yıl yüzde 0.5 artıda seyrediyor.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki aralık teslimli brent petrolünün varili yüzde 1 ya da 1.03 dolar artışla 109.94 dolara yükseldi.