Advertisement

Euro Bölgesi liderlerinin, bölgedeki borç krizini kontrol altına almak için kurtarma fonu EFSF'nin genişletilmesine yönelik planı onaylamasının ardından Asya Borsaları 7 haftanın zirvesine tırmandı. Metaller ve ham petrol değer kazanarak, emtiadaki yükselişe öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.1 değerlenmeyle 121.65 puanı gördü ve Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 1.3 yükseldi. Euro, dolar karşısında yüzde 0.5 primle 1.3973 seviyesine, yen karşısında da yüzde 0.4 kazançla 106.38'e çıktı. Hazine kağıtları daha erken saatlerde kaydetmiş oldukları kazançları silerken, Asya Pasifik tahvillerinin sigorta primi de düştü. Bakır, çinko ve nikel Londra'da yüzde 1.8 değer kazanırken, ham petrol de New York'ta yüzde 1.8 yükseldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Euro Bölgesi kurtarma fonunun 4 ya da 5 katına çıkarılacağını söylerken, yatırımcılar da Yunan tahvillerinde gönüllü olarak yüzde 50 zarar yazmayı kabul etti. Sarkozy bugün Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao'yla görüşecek. Sarkozy, kurtarmaya yönelik çabalarında Asya'nın en büyük ekonomisinin desteğine açık olduklarını ifade etti.

Bunun önemli bir atılım olduğunun altını çizen Canadian Imperial Bank of Commerce'in stratejistlerinden Patrick Bennett, Yunan tahvillerinde yatırımcıların yazmaları gereken zarar miktarı, bankaların yeniden sermayelendirilmesi be EFSF'nin genişletilmesi konularında anlaşma sağlanıldığını belirtti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde düşen her 2 hisseye karşılık 6 hisse yükseldi. Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.5; Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 1.2 ve Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 1.7 değerlendi. Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi de yüzde 2.4 artış kaydetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Ekim 2011 Perşembe, 14:51 Misafir küçük yatırımcıyı çekmek için bahar havası estiriyorlar. 2 gün sonra borsalar tepe taklak olur. olan yine bize olur
27 Ekim 2011 Perşembe, 09:19 Misafir hayırlı olsun bakalım bence o tünel o kadar aydınlık değil !! girdap olmasında o..