Advertisement

EFSF Başkanı, Çin'in tahvil almayı sürdürmesini bekliyor

EFSF Başkanı, Çin

EFSF Başkanı Klaus Regling, Çin'in EFSF'nin ihraç ettiği tahvilleri satın almaya devam edeceğini tahmin ettiğini söyledi

28 Ekim 2011 Cuma, 10:21 Güncelleme: 28 Ekim 2011 Cuma, 10:24

Euro Bölgesi'nin kurtarma fonu Avrupa Finansal İstikrar Fonu'nun (EFSF) Başkanı Klaus Regling, Pekin ziyareti sırasında Çinli liderlerle kesin anlaşmaya varmayı beklemediğini, ancak Çin'in EFSF'nin ihraç ettiği tahvilleri satın almaya devam edeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Çin ve Avrupa dışındaki diğer yatırımcılardan kaynak elde etmeyi amaçlayan tahvil satışının muhtemel koşullarını görüşmek için Çin'i ziyaret eden Regling, EFSF'nin ihraç ettiği tahvilleri düzenli olarak satın alan Çin'in, her ay milyarlarca dolarlık ticaret fazlası gelirleri için güvenli yatırımlar bulmaya ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Çin Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası yetkilileriyle görüşeceğini belirten Regling, ''Dünyanın diğer yerlerindeki yatırımcıları dinlediğim gibi onları da dinlemek ilginç olacak'' dedi.

Ayrıntılar tamamlandığında EFSF'nin tahvillerini Çin'e potansiyel ticari yatırım araçları olarak sunacağını ifade eden Regling, ''Uzun vadeli ilişkimiz olacağı konusunda iyimserim'' diye konuştu.

Regling, Yunanistan ile kurtarma anlaşması yapılmasının istisnai bir vaka olduğunu, bunun diğer ülkelerle tekrarına ihtiyaç olduğunu görmediğini de sözlerine ekledi.

Geçen yıl kurulan ve şimdiye kadar Portekiz ve İrlanda'nın kurtarılmasında kullanılan 440 milyar euro büyüklüğündeki EFSF, uluslararası piyasalarda tahvil ihraç ederek sermayesini artırıyor. Euro Bölgesi liderleri önceki gün Brüksel'de düzenlenen zirvede EFSF'nin büyüklüğünün 1 trilyon euroya çıkarılması konusunda anlaşmıştı.

Çin, 3,2 trilyon dolarlık Döviz rezervlerinin 800 milyar dolarlık kısmını euro cinsi varlıklarda tutuyor.

Bu arada, Çin Maliye Bakanı Yardımcısı Zhu Guangyao, gelecek hafta Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenecek G-20 liderler zirvesinin gündeminde EFSF'nin tahvillerinin satın alınmasının bulunmadığını söyledi.

Çin Merkez Bankası'nın uluslararası idaresi direktörü Zhang Tao da G-20'nin acil görevinin piyasa güvenini sağlamak olduğunu belirtti.BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Ekim 2011 Cuma, 11:36 Misafir bunlar (avrupalılar) hayal görüyor olmalı. kim bu batıklara para verir ki? çinliler bu kadar da aptal değildir.
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.906 -0,25
USD/TRY 5,8949 0,36
EUR/TRY 6,5852 0,40
EUR/USD 1,1151 -0,03
FAİZ 20,92 0,00
ALTIN/ONS 1.277,87 0,17
BRENT 75,21 0,86
© haberturk.com
Yukarı