Advertisement

Schaeuble: Avrupa'nın krizi aşması için uzun yolu var

Schaeuble: Avrupa

Schaeuble, "Avrupa'nın krizi çözmesi için önünde uzun bir yol olduğunu" bildirdi

31 Ekim 2011 Pazartesi, 06:13 Güncelleme: 31 Ekim 2011 Pazartesi, 06:15

Almanya Maliye Bakanı Schaeuble, Almanya'da yayımlanan Spiegel dergisine verdiği demeçte, Avrupalı liderlerin hafta içinde Brüksel'de düzenlenen zirvede ileri doğru önemli bir adım attığını, ancak bu konuda son toplantıdan uzakta olduklarını belirterek, ''Bütün sorunları çözünceye kadar halen gitmemiz gereken uzun bir yol var. Ancak başarılı olma şansımız geçen haftadan bu yana arttı'' dedi.

''Avro Bölgesi kurtarma fonu Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF), potansiyel olarak İtalya'yı kurtarmak için yeterli olacak mı'' sorusuna Schaeuble, İtalya'nın bütçe açığını azaltmak ve ekonomik büyümesini desteklemek için basitçe ev ödevini yapması ve reformları uygulaması gerektiği yanıtını verdi.

Avro Bölgesi'nin üçüncü büyük ekonomisi İtalya'nın, açıkça ilan ettiği reformları şimdi uygulaması gerektiğine, bu ülkenin istihdam piyasası ve sosyal güvenlikte yapısal reformlara ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Schaeuble, İtalya'nın ev ödevini yapmaması halinde finansal piyasaların da buna uygun olarak tepki vereceğini ifade etti.

Maliye Bakanı Schaeuble, Avrupa'nın, bankaların ve finans kuruluşlarının ellerinde bulundurdukları Yunan tahvillerinde gönüllü ''saç tıraşını'' tercih etmekle birlikte ''daha az karşılıklı mutabakata dayalı bir yolu dışlamadığını'' kaydetti.

Schaeuble, Avro Bölgesi'nde finansal istikrarı sağlamak amacıyla bir Avrupa Maliye Bakanı için yeni makam oluşturmak yerine AB Komisyonu'nun parasal ve ekonomik işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn'in rolünün güçlendirildiğini görmeyi tercih edeceğini ifade etti.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso tarafından geçen hafta AB Komisyonu Başkan Yardımcılığı'na getirilerek, yetkileri genişletilen Rehn, Avro Bölgesi'nin borç krizini aşılması için avrodan sorumlu olacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avro Bölgesi'nin, borçların kontrol dışına çıkmasını önleyecek gücü bulunacak maliye bakanlığı benzeri finansmanından sorumlu merkezi bir kuruluşa sahip olmasını istiyor.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 96.861 -0,03
USD/TRY 5,8132 0,14
EUR/TRY 6,5531 0,17
EUR/USD 1,1247 0,13
FAİZ 20,90 0,10
ALTIN/ONS 1.275,52 -0,02
BRENT 71,97 0,49
© haberturk.com
Yukarı