Advertisement

Avrupa Borsaları ve ABD endeks vadelileri geri sıçrarken, euro güçlendi. Yunanistan'ın kurtarma paketinin dondurulmasının ardından Yunanistan'ın 2 yıllık tahvillerinin getirisi yüzde 100'ü aştı; İtalyan tahvillerinin riski ise rekor seviyelere tırmandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 1.5 değer kaybetmesinin ardından sabah Londra saatiyle 10:20 sularında yüzde 1.3 yukarıda seyretti. Standard&Poor's 500 endeks vadelileri yüzde 0.6 yükseldi. Euro, 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında değerlendi. Yunanistan'ın 2 yıllık tahvillerinin faizi yüzde 107.26'ya çıkarken, Fransa'nın 10 yıllık hazine kağıtları ile Almanya'nınkiler arasındaki fark da euro dönemi rekorunu test etti. Bakır yüzde 0.9 düştü.

Bugün başlayacak olan Fransa'nın Cannes kentindeki G-20 zirvesinin öncesinde dün bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Yunanistan'a rest çekerek, referandum sonuçlanana dek, son ödeme de dahil olmak üzere, kurtarma paketinin ödemelerinin iptal edileceğini söyledi. Avrupa Merkez Bankası bugün ilk kez Mario Draghi başkanlığında toplanacak.

Evolution Securities Ltd.'ın sabit gelir birimi başkanı Gary Jenkins, dünkü restin ardından, Yunanistan'ın kontrolsüz bir şekilde temerrüte düşeceğini daha çok düşünmeye başladıklarını söyledi.

Stoxx 600 Endeksi'nde düşen her hisseye karşılık 6 hisse seğer kazandı. Cable&Wireless Communications Plc., ilk yarıda kârını artırmasının ardından yüzde 15 yükseldi.

S&P 500 endeks vadelileri artış kaydederek, endeksin dünkü yüzde 1.6'lık kazancını genişleteceğine işaret etti. ABD'de bugün açıklanacak olan hizmet sektörü verilerinin Ekim ayında büyümeye işaret etmesi bekleniyor.