Advertisement

(A.A) -  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, Resmi Gazete'de yayımlanan İMKB Yönetiminin değişimine ilişkin Kararname ile ilgili olarak ''Bu tabii kamunun takdiridir. Burası bir kamu kuruluşudur. Bunu tamamen İstanbul Finans Merkezi hazırlıkları çalışmaları çerçevesinde atılmış bir adım olarak düşünüyorum'' dedi.

Erkan, bugün Borsa Yönetim Kurulu'nun rutin toplantısı olduğunu, bu konuyu da değerlendirdiklerini belirterek, alınan kararın kamunun takdiri olduğunu, İMKB'nin bir kamu kuruluşu olduğunu söyledi.

Borsa'nın 1980'li yılların başında yine bir Kanun Hükmünde Kararname ile kurulduğunu hatırlatan Erkan, yeni yapılan düzenlemeyle de İMKB'nin yönetim tarzının değişmesi konusunun gündeme geldiğini, yeni Kararnamede atamalara ve yönetim kurulu üyeliklerine ilişkin düzenlemelerin bulunduğunu söyledi.

Erkan, ''Bunu tamamen İstanbul Finans Merkezi hazırlıkları çalışmaları çerçevesinde atılmış bir adım olarak düşünüyorum'' dedi.

Zaten İMKB'nin hukuki statüsünün netleştirilmesine ilişkin bir madde bulunduğunu, Borsa'nın, bakanlık ve SPK'nın buna ilişkin çalışmalar yaptığını belirten Erkan, yeni Kanun Hükmünde Kararname'de hukuki statünün netleştirilmesine ilişkin detaylı bir çalışma olmadığını söyledi. Erkan, şöyle devam etti:

''Ama yönetimle ilgili atılan bir adım bu... Kamunun iradesi sonucu olduğunu, kamunun bu konuda iradesini ortaya koyduğunu düşünüyorum. Hukuki statünün netleştirilmesi ve İMKB'nin anonim şirketleştirilmesi hususunda önümüzdeki dönemde daha rahat ve hızlı karar alınabilmesini temin edecek bir çalışma olacak. O açıdan saygı duyduğum bir düzenleme.''

Erkan, düzenlemenin şahıslarla ilgili bir konu olmadığını vurgulayarak, ''5 kişilik yönetim kurulunun 7'ye çıkarılması söz konusu. Bunu da bir an evvel yapmaları gerekiyor ki ondan sonraki atılacak adımlarda daha hızlı karar alınabilsin. Aynı kişilerin tekrar atanmasını engelleyecek herhangi bir şey yok'' diye konuştu.

Düzenlemenin sadece sayıyı ve yönetim içindeki kamu ağırlığını artıran bir düzenleme olduğunu belirten Erkan, İMKB'nin 29 Kasım'daki bütçenin konuşulacağı Olağanüstü Genel Kurulu'nda, yönetim kurulunun bugün aldığı kararla gündeme yeni üyelerin seçiminin de konulduğunu bildirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Kasım 2011 Cuma, 09:27 Misafir borsa devletin kontrolüne geçmiş oluyor. rusya gibi istediklerinde işlemleri durdurabilecekler mi ?