Advertisement

OECD ile ''Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma Sözleşmesi'', G-20 ülkeleri Liderler Zirvesi sırasında yapılan törende Türkiye adına Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından imzalandı.

Sözleşme, mükellef haklarını da gözeterek taraf ülkeler arasında vergi kayıp ve kaçağı ile mücadele amacıyla kapsamlı işbirliğini hedefliyor.

Alınan bilgiye göre, OECD – Avrupa Konseyi ''Vergi Konularında Karşılıklı İdari Yardımlaşma sözleşmesi'' Türkiye saatiyle 19.40'ta Cannes'da imzalandı.

Çok taraflı bir anlaşma olan ve OECD ile Avrupa Konseyi'nin öncülüğünde hazırlanıp birçok ülke tarafından imzalanan sözleşmenin imza törenine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanı sıra OECD Genel Sekreteri Angel Gurria da katıldı.

Sözleşmenin Türkiye açısından kapsayacağı vergiler, gelir vergisi, kurumlar vergisi ve katma değer vergisi olacak.

Yardımlaşmanın kapsamının taraf ülkelerin mukim ve vatandaşları ile sınırlı tutulmadığı, üçüncü ülke mukimleri ve vatandaşlarının da kapsama alındığı öğrenilirken, sözleşmede Türkiye ile birlikte Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Almanya, Hindistan, Endenozya, Japonya, Rusya Federasyonu, Suudi Arabistan, Güney Afrika'nın da aralarında bulunduğu 24 ülkenin imzası bulunuyor.

-''Mücadelede kararlıyız''

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konuyla ilgili olarak, sözleşmeyle mükellef haklarını da gözeterek taraf ülkeler arasında vergi kayıp ve kaçağı ile mücadelede kararlı olduklarını belirterek, atılan imzanın da bunun en büyük göstergesi olduğunu vurguladı.