Advertisement

Yunanistan'ın AB'nin ülkeye dair finansal kararlarını kendi halkının oyuna götürmekten vazgeçerek borç krizinden kurtulmak adına süreci hızlandırması ve Avrupa Merkez Bankası'nın beklenmedik bir zamanda borçlanma maliyetlerini düşürmesi metal talebi görünümünü destekledi, bakır haftalık kaybı eriterek yükselişni üçüncü güne taşıdı. 

Londra Metal Borsası'nda (LME) işlem gören üç ay vadeli bakırın metrik tonu yüzde 1.5 kadar artışla 8,033 dolar seviyesine yükselirken Singapur'da ise yerel saatle 12.08'de 7,973 dolardan işlem gördü. Bloomberg'in verilerine göre LME, Comex ve Şangay Vadeli İşlemler Borsası'ndaki bakır stoğu dün itibatrıyle ocak ayından beri en düşük seviye olan  576,873 tona geriledi.

"Bakır stok düşüşü gibi bir takım olumlu temel özewlliklere sahip." diyen Singapur merkezli Australia & New Zealand Banking Group Ltd uzman emtia analisti Nick Trevethan, "Enflasyonel bir risk durum adına yönetici olabilirken merkez bankalarının da ekonomiyi teşvik etmeye yönlendiriyor ki bu durum da emtiaya yarıyor." yorumunda bulundu.

Yunanistan Maliye Bakanı Evangelos Venizelos Atina hükümetinin referandumdan vazgeçtiğini ve AB zirvesinde varılan anlaşmanın bir an önce onaylanması için çaba göstereceğini söylerken temel hedefin devletin kasasında kalanları göz önüne alarak, 8 milyarlık yardım diliminin bir katılımla onaylanması olduğunu belirtti. Bu haftanın başında ülkenin Başbakanı Yorgo Papandreu AB zirvesinden çıkan kurtarma fonunu ve yaptırımları halkın oyuna sunacağı söyleyerek şimşekleri üstünde toplamış, yetkililer tarafından "Yunanistan bölge de acaba o kadar da vazgeçilmez mi?" gibi soruların dillendirilmesine sebep olmuştu.

Yeni başkanı Mario Draghi ile yola devam eden Avrupa Merkez Bankası ise dün beklenmedik bir şekilde gecelik borçlanma faiz oranını 25 baz puan düşürerek yüzde 1.25'e çekti.