Advertisement

Haftanın başında herkesi şaşırtarak 2. kurtarma planınca öngörülen reformları halkoylamasına sunacağını söyleyen Yunanistan'ın referandumdan vazgeçmesinin ardından, kurtarma yardımına bir adım daha yaklaştı; piyasalar yükselişe geçti. Asya Borsaları ve Güney Kore wonu bu haftanın ilk artışını kaydederken, tahvil riskleri de düştü. Avustralya doları, ülkenin merkez bankasının büyüme tahminlerini aşağı çekmesinin ardından zayıfladı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.5 değer kazandı. New York borsasının 2 günlük kazanç döneminin ardından Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri bugün yüzde 0.1 geriledi. Güney Kore wonu yüzde 1.7 yükselirken, Avustralya doları yüzde 0.3 düştü. Euro da dolar karşısında 1.3823'ten 1.3814 seviyesine geri çekildi. Asya'daki tahvillerin sigorta primleri 1 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Bakır 3. gününde de değerlendi; altın ise 3 gündür devam eden yükselişine son verdi.

Avrupalı liderlerin kurtarma paketi kredileriyle Yunanistan'a rest çekmesinin ardından, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, partisinin bugün düzenleyeceği güven oylamasının öncesinde parti içi ayrılıkları yoluna koymak için referandumdan vazgeçti. ABD'de bugün açıklanacak olan istihdam rakamlarının yavaşlamaya işaret etmesi bekleniyor. Avustralya Merkez Bankası da ülkenin ekonomik büyüme tahminini önümüzdeki 2 yıl için aşağı çekti.

Yunanistan'a ilişkin endişelerin bir miktar gevşemiş olması sebebiyle bugün risklerin daha az olduğunu belirten Boston Advisors LLC'nin baş yatırım müdürü Michael Vogelzang, bir miktar ilerleme olduğunu söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde yer alan ve değer kaybeden her hisseye karşılık 8 hisse primlendi. Asya Endeksi bu haftaki kayıplarını yüzde 3.7'yle sınırladı. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.5; Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 2.6 ve Güney KOre Kospi Endeksi yüzde 3 değerlendi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Kasım 2011 Cuma, 15:15 Misafir rahatladı ama nasıl suni bir rahatlama olduğu gerçek.