Advertisement

Yunanistan'ın kurtarma paketini referanduma götürmekten vazgeçmesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın beklenmedik şekilde faiz indirmesi üzerine Tokyo Borsası bu hafta ilk yükselişini kaydetti.

Satışlarının yüzde 80'ini yurt dışında gerçekleştiren otomobil üreticisi Honda Motor Co. yüzde 3.6 değer kazandı. Mitsui&Co., petrol ve metal fiyatlarının yükselmesiyle yüzde 2.8 primlendi. Asya'nın 1 numaralı ağır makina üreticisi Komatsu Ltd., ABD'de fabrika siparişlerinin artmasıyla yüzde 5.6 yükseldi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.1 kazançla 8,738.62 puana çıktı. Daha kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1.2 artışla 747.13 puana ulaştı. Nikkei endeksi bu hafta yüzde 3.4; Topix Endeksi yüzde 3.1 aşağıda seyrediyor.

Yunanistan'ın referandumdan vazgeçmesinin, piyasalardaki en kötü senaryosunun önlenebileceği düşüncesini gündeme getirmesiyle piyasadaki güveni artırdığına dikkat çeken Mitsubishi UFJ Asset Management Co.'nun kıdemli stratejistlerinden Kiyoshi Ishigane, Almanya ve Fransa'nın euroyu ayakta tutma çabalarının işe yaradığını, bunun da piyasaları yukarı çektiğini söyledi.

Topix Endeksi bu yıl 2 Kasım'a kadar ABD'deki büyüme ve Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişelerin etkisiyle yüzde 18 değer kaybetti.