Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın sürpriz bir şekilde faiz indirimine gitmesi ve Yunanistan'ın kurtarma planını kabul etmeye bir adım daha Asya Borsaları bu hafta ilk yükselişine işaret etti. AMB'nin faiz indirimi, kredi sıkışmasına ilişkin endişeleri de gevşetti.

Avrupa'nın en büyük bankası HSBC Holdings Plc., Yunanistan'ın referandumdan vazgeçmesinin ardından yüzde 2.9 primlendi. Asya'nın en büyük inşaat malzemeleri üreticisi Komatsu Ltd., Amerika'da fabrika siparişlerinin Eylül ayında beklenmedik şekilde artış kaydetmesi üzerine yüzde 6.5 yükseldi. Dünyanın en büyük maden şirketi BHP Billiton Ltd., vadeli metal ve petrol kontratlarının artış kaydetmesi üzerine yüzde 3.4 değerlendi.

Yunanistan'a ilişkin endişelerin bir miktar gevşemiş olması sebebiyle bugün risklerin daha az olduğunu belirten Boston Advisors LLC'nin baş yatırım müdürü Michael Vogelzang, bir miktar ilerleme olduğunu söyledi. Vogelzang, AMB'nin faiz hamlesinin de piyasaları desteklediğini vurgulayarak, "oturup beklemektense, agresif adımlar atmak daha iyi" dedi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.2 artışla 119.95 puana çıktı ve 4 gündür devam eden kayıplarına ara verdi. Endeks bu hafta, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun 31 Ekim'de kurtarma planını referanduma götüreceğini açıklamasının ardından yüzde 3.8 değer kaybederek, 23 Eylül'den bu yana en sert düşüşüne işaret etmişti.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.3; Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 2.7; Avustralya'nın S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 2.2; Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 3.20 ve Çin'deki Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 yükseldi.