Advertisement

Almanya'nın en büyük ikinci bankası Commerzbank AG, elinde tuttuğu Yunan tahvillerinin değerinden zarar yazmasının ardından, yılın üçüncü çeyreğinde zarar açıkladı ve gelecek yılki kar hedefini yakalayamayacağını açıkladı.

Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 113 milyon euro kar açıklayan banka, bu yılın aynı döneminde 687 milyon euro (949.2 milyon dolar) zarar ettiğini duyurdu. Bloomberg'in anketine katılan analistlerin tahminlerinin ortalamasına göre, bankanın 679 milyon euro zarar etmesi bekleniyordu.

Avrupalı liderler, bankalardan, geçen hafta Yunan tahvillerinden % 50 zararı kabul etmelerinin ardından, güçlerini artırmaları için sermaye artırımına gitmelerini talep ediyor. Avrupa Bankacılık Otoritesi'nin hesaplamalarına göre, 27 Ekim'de devlet yardımı istemeyi planlamadığını açıklayan Commerzbank 2.94 milyar euro taze sermayeye ihtiyaç duyabilir.

Banka CEO'su Martin Blessing, "Avrupa ülke borç krizi 2011 yılının üçüncü çeyreğinde daha da derinleşti," dedi ve "Ülke borç krizi tarafından tetiklenen finansal piyasalar üzerindeki belirsizlik ve bununla birlikte, bazı Avrupa ülkelerindeki kemer sıkma politikaları muhtemelen reel ekonomi üzerinde artan bir yük oluşturacak" değerlendirmesinde bulundu.

Bankadan yapılan açıklamada, Yunanistan ile ilgili ülke riskinin 30 Haziran itibariyle 2.2 milyar euro olduğu ve Yunan tahvilleri için 798 milyon euro zarar yazılmasının ardından bu riskin 30 Eylül itibariyle 1.4 milyar euroya gerilediği belirtildi.