Advertisement

İtalya, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliğinin (AB), geçen hafta AB liderleriyle üzerinde anlaştığı emeklilik, istihdam ve yapısal reformlarda hedeflere ulaşması sürecini izlemesini kabul etti.

AB'den üst düzey bir kaynak, İtalya'nın hedeflerinin güvenilirliğinden emin olmaları gerektiğini, IMF'nin kendi metodolojilerini kullanarak izlemeye dahil olmalarına karar verdiklerini ve İtalyanların bunu kabul edebileceklerini söylediklerini belirtti.

''İtalya'nın denetlemeyle hiçbir suretle sorunları yok, IMF dahil olsa bile'' diyen AB yetkilisi, AB Komisyonu ve IMF'nin, İtalya'nın hedeflerine nasıl ulaştığı konusunda rapor sunacağını ifade etti.

İhtiyati kredi hattının İtalya için güvenilir bir seçenek olarak görülmediğini kaydeden yetkili, ''İtalya'nın güvenilirliği konusundaki eksikliği, her küçük aksilik ya da sorunun birleşmesi durumu kötüleştiriyor, bu yüzden piyasalarda güven sağlanamaz'' diye konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Kasım 2011 Cuma, 15:13 Misafir ab'nin türkiye gözündeki değeri giderek düşüyor. şu sıralardaki ekonomik ivmemiz hiçbir avrupa ülkesinde bulunmamakta.