Advertisement

Citigroup Inc.'in verilerine göre, yatırımcıların hisse senetlerindeki düşük değerlemelerden yararlanmak istemesiyle gelişen piyasa fonlarında Nisan'dan bu yana en yüksek ölçekli haftalık giriş görüldü.

Bunun gelişen piyasalar fonlarında 3. üst üste haftalık girişe işaret ettiğini belirten Citigroup analisti Markus Rosgen, 2 Kasım'da sonlanan haftada toplam girişin 3.5 milyar doları bulduğunu belirtti.

Citigroup'un bir başka analisti Kelly Kwok ise güçlü hisse senedi akışlarının, uzun vadeli yatırımcıların gelişen piyasa hisselerindeki cazip değerlemelerini fark ettiğini gösteriyor olabildiğini söyledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'nde yer alan şirketler, tahmini kazançlarının 10.5 katından fiyatlanıyor. 4 yıllık ortalama değerleme ise 12.2'lerde seyrediyor. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, 4 Ekim'de 25 ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından yüzde 19 değerlendi ve bu yılki kayıplarını yüzde 14'le sınırladı.

TrimTabs Investment Research Inc.'in raporuna göre ise gelişen piyasalardaki ETF'ler ise Ekim ayında en büyük 12 aylık girişine işaret etti ve gelişen piyasalardaki rallinin yıl sonuna genişleyebileceğine işaret etti.