Advertisement

Yunanistan'ın kontrolsüz temerrütten kaynaklanacak ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu konusunda uyaran milyarder yatırımcı George Soros, bu durumun diğer ülkelerdeki bankaları tehdit ettiğini ifade etti.

Dün Budapeşte'de konuşan Soros, Yunanistan'ın borç indirimlerinin çok kontrollü bir şekilde yapılması, yetkililerin de Yunan bankalarının ayakta kaldığından ve mevduatların güvende olduğundan emin olmaları gerektiğine dikkat çekti.

"Ciddi bir kontrolsüz temerrüt riski var" diyen Soros, bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinden emin olmadığını, ancak durumun ciddi bir risk taşıdığını savundu. Soros, kreditörlerin desteği olmadan Yunanistan'ın diğer ülkelerdeki bankalara sırtını dayamak zorunda olduğunu, bu sebeple bunun ciddi bir erimeye sebep olabileceğini belirtti.

Avrupalı liderler Yunanistan'daki borç krizinin İspanya ve İtalya gibi ülkelere sıçramasını önlemeye çalışıyor. Soros, Avrupalı yetkililerin kurtarma fonunu, Yunanistan'ın hazine kağıtlarını Avrupa Merkez Bankası'ndan satın almak için kullanması ve IMF'nin Yunanistan'a kendi yolunu bulma şansı tanıması gerektiğini vurguladı.

Soros aynı zamanda Yunan tahvillerinde finansal kuruluşların zarar yazacağı yüzde 50'lik oranı da "yetersiz" buldu.  

Ünlü yatırımcı, Avrupalı liderlerin, bankaların kredi seviyelerini ve portföylerini korumaları karşılığında, kurtarma fonu EFSF'yi bankacılık sistemini çöküşten korumak için teminat olarak kullanabileceklerini belirtti.

Avrupa'nın şu anda kriz noktasında olduğunu ve yetkililerin çok az şey yaptığını öne sören Soros, ancak yine de liderlerin işleri yoluna koyabileceğini söyledi.

Soros son olarak da, "euro kalacak ve batmayacak" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Kasım 2011 Cuma, 14:12 Misafir bu tür uyarıları soros veya roubini dışındakiler yapsa daha iyi olurdu...