Advertisement

Belirsizlikler ile yaşamanın iş dünyası için kolay olmadığını dile getiren Boyner, "27 Ekim'deki plan Yunan problemini bir kenara koymuş gibiydi. Oysa şimdi iş dünyası son derece kaygılı. Zira Euro Bölgesi'nde yaşanacak kriz kontrol edilemez yerlere gidebilir" yorumunda bulundu.

Kaybedilen zamanın Yunanistan'a yapılacak yardımın boyutunu büyüteceğini ön gören TÜSİAD Başkanı, Yunanistan ile birlikte devlet kağıtlarına olan güvende sıkıntı yaşanabileceğini söyledi.
 
"Dünya küresel gerçeklere göre yeniden yapılanmalı"
 
Yunanistan'da yaşanan krizin herşeyin önüne geçtiğini belirten TÜSİAD Başkanı boyner, "Yunan problemi nereye giderse gitsin dünya küresel gerçeklere göre yeniden yapılanmalı çünkü krizler çoğaldı ve sıklaştı" diye konuştu. Boyner, yaşanan krizin sosyal patlamalara neden olabileceği uyarısında da bulundu.
 
"B-20'nin senede bir toplanması yeterli değil" diyen Ümit Boyner, zirvede yeni küresel yönetişim ve yol haritası önerileri verileceğini, büyümenin önündeki engelleri kaldırma konusunda projelerin sunulacağını ve büyümenin global ölçüde eşit dağılması için ortaya atılan fikirlerin değerlendirileceğini ifade etti. TÜSİAD Başkanı, IMF'nin dünyada büyüme beklentisini % 5,6-6'lardan 3,5-4'lere indirdiğini de sözlerine ekledi.
 
"Örnek alınması gereken bir yarattığımız güven ortamı var"
 
Boyner Türkiye'nin mali ve finansal yapıda yapılanmayı 2000'li yıllarda gerçekleştirdiğini belirterek, "Türkiye'nin çok önemli bir avantajı var, yarattığımız güven ortamı var. Bu örnek alınmalı" diye konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Kasım 2011 Cuma, 14:09 Misafir alternatifler varken sadece oraya odaklanan düşünsün..