Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Yunanistan'ın kurtarma paketi için yapmayı planladığı referandumu iptal etmesinin bölgedeki borçlu ülkelerin temerrüt döngüsüne girebileceği endişelerini azaltması sonrası yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 yükselerek Londra saati ile 09:39'da 243 puana çıktı. Endeks, Papandreu'nun referandum açıklamasının ardından, bu hafta halen yüzde 2.4 aşağıda. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 2.5 yükselirken, Aralık vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı, tarım dışı istihdam verisi öncesi, fazla bir değişiklik göstermedi.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu bugün güvenoylaması ile karşı karşıya. Bu oylamanın sonucuna göre hükümet ya devam edecek ya da seçimlere gidilecek. Papandreu muhalefete "geçiş hükümeti" önerisi götürdü. Bu konuda anlaşmaya varılması, yardım diliminin gelmesini sağlayacak ve euro üyeliği konusundaki referandumu devreden çıkaracak. Ancak muhalefet bu öneriyi reddetti.

Melbourne'de IG Markets'ten kurumsal trader Peter Stanhope, "Yunanistan'ın referandumdan geri adım atması, tedirginliğin halen sürdüğü piyasada güvenin bir miktar artmasına neden oldu," dedi ve "Atina'nın işbirliği konusunda isteklilik göstermesi ile birlikte, ekonomik büyümenin devam etmesi ve piyasalara yeterli likidite sağlanması gibi konulara şimdi artık çözüm getirilebilir" değerlendirmesinde bulundu.