Advertisement

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Afganistan'daki misyonlarına, özellikle kendi ülkelerindeki güvenliğin yeni bir tehditle karşı karşıya kalmadığına emin olduktan sonra son verebileceklerini söyledi.

Westerwelle, 5 Aralık'ta Bonn kentinde düzenlenecek Afganistan Konferansı'yla ilgili olarak Alman Haber Ajansına (DPA) verdiği demecinde, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile de görüşerek, bu ülkedeki misyonlarının sona erdirilmesi konusunda gerçekçi bir takvim hazırladıklarını belirterek, "Misyonumuzu, Afganistan ancak Avrupai bir demokrasiye sahip olduğu zaman sona erdiremeyiz. Yeteri derecede iyi bir yönetimin olması, temel hakların korunması ve her şeyden önce kendi evimizdeki güvenliğin yeni bir tehdit altında kalmaması, misyonun sonlandırılması için daha gerçekçi hedefler" şeklinde konuştu.

Bonn'daki konferansın özel bir konferans olacağını, Afgan tarafının konferansı büyük stratejik öneme sahip bir konferans olarak gördüğünü ifade eden Westerwelle, "Şimdi önemli olan güvenlik sorumluluğunu Afganlılara devretme sürecini canlandırmak, bu ülke içindeki barış sürecini desteklemek ve uluslararası barış gücünün ülkeyi tümüyle terk edeceği 2014 yılından sonrası için bu ülkeye bir perspektif sunmak" dedi.

Afganistan'daki çok zengin ham madde kaynaklarının bulunduğunun hatırlatılması ve Alman ekonomisinin belirli bir zaman sonra bundan faydalanıp faydalanamayacağının sorulması üzerine de Westerwelle, bunun büyük ölçüde ülkedeki durumun yabancı şirketlerin yatırım yapabileceği kadar güvenli hale getirilmesine bağlı olduğunu belirterek, "Afganistan'da büyük bir potansiyel var. Almanya özellikle teknoloji, alt yapı ve enerji alanlarında çok iyi tekliflerde bulunabilir. Afganistan'daki ekonomik gelişme, bu yolla ülkedeki güvenlik durumunun düzeltilmesi için de teşvik edilmeli. Sadece bu şekilde sosyal huzursuzluğun temeli olan radikallik ve şiddetin önüne geçilebilir" diye konuştu.

Westerwelle, Afganistan'daki siyasi sürecin canlandırılması için Bonn'daki Afganistan Konferansına Talibanın da davet edilip edilmeyeceği şeklindeki bir soruya karşılık da "Bu konuda spekülasyon yapmam. Kesin olan şey, ülke içindeki barış sürecinin her şeyden önce Afganlıların kendileri tarafından geliştirilmesi gerektiğidir. Çünkü Afganistan'daki barış, sadece Afganistan'daki parti ve gruplar arasında sağlanabilir" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Kasım 2011 Cuma, 14:47 Misafir enerji yollarının üzeride olmasa bir tane alman askeri orada olur muydu acaba
04 Kasım 2011 Cuma, 14:25 Misafir bir gün biz de sizin ülkenize kendi güvenliğimizi tahsis etmek için gireceğiz.