Advertisement

Dolar Endeksi, Avrupa'daki kargaşanın ABD'de tarım dışı istihdamın Ekim ayında beklenenden daha düşük artış göstermesini gölgelemesi sonrası yükseldi.

Dolardaki yükselişler, ABD'de istihdamın, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin "hayalkırıklığı yaratacak şekilde yavaş artış" görüşünü destekleyerek beklenenden daha düşük artmasının ardından sınırlı kaldı. İşsizlik oranı ise düştü. Euro dolar karşısında yüzde 0.1 gerileyerek 1.3809 dolar seviyesine indi.

New York'ta onilne Döviz traderı GFT Forex'in araştırma direktörü Boris Schlossberg, "Risk alma ile dolar yandaşı alımlar arasında bir mücadele var" dedi ve "Tarım dışı istihdam verisi, önceki verilerin yukarı yönde revize edilmelerinin de etkisi ile, göreceli olarak iyiydi" değerlendirmesinde bulundu.

IntercontinentalExchange Inc. tarafından hazırlanan ve doların aralarında yen ve euronun da bulunduğu altı önemli para birimi karşısındaki hareketini izleyen Dolar Endeksi yüzde 0.2 yükselerek, New York saati ile 09:01'de 76.861'e çıktı. Bu endeks 1 Kasım'da 77.676 seviyesine kadar çıkarak 12 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü.

Euro erken saatlerde, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Cannes'daki toplantıda IMF'in kaynakları konusunda anlaşmaya varılamadığını açıklamasının ardından dolar karşısındakı kazançlarını geri vermişti.

ABD para birimi dolar karşısında, Yunanistan'ın temerrüte yönelmesi ve ülke borç krizinin Avrupa'nın ekonomik büyümesini tersine çevireceği endişeleri ile son iki ayın en hızlı haftalık kazancını göstermeye yönlendi. İsviçre frankı ise, İsviçre Merkez Bankası yönetim Konseyi üyesi Jean-Pierre Danthine'nin para biriminin yüksek kalmaya devam edeceğini ve politika yapıcıların bunu daha da zayıflatmaya hazır olduklarını açıklamasının ardından değer kaybetti.