Advertisement

ABD'de tarım dışı istihdamın beklenenden düşük çıkması Avrupa'daki endişelere eklenince ABD Borsaları son işlem gününe düşüşle başladı.

Bank of America yüzde 2.6'lık gerilemeyle finans hisselerindeki düşüşe öncülük etti. American International Group ise 2009'dan beri en büyük kaybını açıklamasıyla yüzde 4.34 değer kaybetti. Dünyanın en büyük kahve zinciri Starbucks ise ABD'deki artan satışlarla 4. çeyrekte yüzde 29 kâr açıklamasının ardından yüzde 5 değer kazandı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.7'lik düşüşle 1,252.27 puan oldu. Gösterge endeks bu hafta yüzde 2.5 değer kaybetti. Dow Jones ise yüzde 0.6 veya 75.45 puan artışla 11,969.02 puana yükseldi.

Philadelphia Trust'ta şef yatırımcı olan Richard Sichel, "Neticede istihdam konusunda gelişme kaydediyoruz ancak Avrupa'daki endişeleri dengeleyecek kadar yeterli değil. İstihdam verisi göreceli olarak iyiydi. Ancak Avrupa hikayesi bitecek gibi görünmüyor" dedi.

Avrupa Merkez Bankası'nın faizleri indirmesi ve Yunanistan'ın kurtarma paketini kabul etmeye bir adım daha yaklaşmasıyla S&P 500 Endeksi dün 2. günde de yükselmişti.

Bu haftanın ilk günlerinde iki günlük düşüş, endeksi Ağustos ve Eylül'de gerçekleşen 3 rallinin sonlandığı seviyeye taşımıştı. Bu, son 10 haftada görülen fiyat aralığının üst sınırı. Endeks en son bu seviyenin üstüne geçen hafta Avrupa'daki kurtarma planına dair gelişmelerle çıkmıştı.