Advertisement

Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen G-20 zirvesine, AB ülkelerinin kabul ettiği kurtarma planını referanduma götürmek isteyen Yunanistan'a yapılan baskı damgasını vurdu.

AB'nin önemli ülkeleri Fransa ve Almanya ile birlikte, gelişmekte olan ülkelerin Yunanistan'ı açıkça tehdit eden açıklamaları, zirvenin özellikle öne çıkan kısımlarını oluşturdu.

Zirvenin başlamasından önce Yunanistan Başbakanı Yorgo Papendreu ile yapılan toplantıda Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, ''Kurtarma planını kabul edene kadar size mali yardım yapmayız'' şeklindeki resti, bir anlamda işe yaradı ve Yunanistan yönetimi referandumdan vazgeçtiğini bugün kamuoyuna duyurdu.

Fransa ve Alman ile birlikte, Rusya, Çin ile Brezilya gibi ülkeler de, yine yaptıkları açıklamalarda, Euro bölgesi ülkelerinin borç sorununa çözüm bulmalarını isterken, yapacakları yardımın IMF üzerinden gerçekleşeceği mesajını bir kez daha dile getirdi.

-İtalya'ya baskı-

Yunanistan'ı ardından, yine kamu borçlarını düşürmek için uğraşan İtalya'nın durumu da yine zirvede ayrıntılı bir şekilde gündeme geldi.

Avrupa ülkeleri ve diğer ülkelerinin baskısı sonucunda, İtalya, kamu borçlarını denetlemesi için IMF ve AB Komisyonu'na yeşil ışık açtı.

Bu arada İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, ülkesinin IMF'den mali destek talebini reddettiğini açıkladı.

-IMF'nin rolü-

Euro bölgesindeki borç krizine IMF'nin nasıl yardım yapacağı konusu da yine zirvenin en fazla tartışılan konuları arasında yer aldı.

Zirve sonunda, G-20 ülkelerinin IMF'nin Euro Bölgesine yardım etmesi için kaynaklarını artırması konusunda bir anlaşmaya varılırken, bunun nasıl yapılacağı konusundaysa bir uzlaşmaya varılamadı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, bu yardımın nasıl yapılacağı konusunun G-20 ülkeleri maliye bakanlarının gelecek toplantısında ayrıntılı bir şekilde ele alınacağını bildirdi.

Zirveden net bir çözüm çıkmaması ve özellikle EFSF’ye kaynak sağlanma konusunda bir anlaşma çıkmaması piyasalarda satışların artmasına neden oldu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Kasım 2011 Cuma, 17:44 Misafir demokrasi diye bağıran avrupa ya ne oldu? libyaya demokrasi götürüyorlardı.içlerindeki yunanlıların demokrasi taleplerini şantajla bastırıyorlar.