Advertisement

ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke, ABD hazine kağıtlarının, kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un Ağustos'taki not indiriminin ardından da yatırımcılar tarafından "sığınılacak liman" olarak görülmeye devam ettiğini belirtti.

"Not indirimi yatırımcıları korkutmadı" diyen Bernanke, indirimin ve diğer not indirimi uyarılarının da ekonomiye ciddi bir zarar vermediğine dikkat çekti. Bernanke, aynı zamanda artan Sosyal Güvenlik ve sağlık maliyetlerini hatırlatarak, ülkenin borçlarının da sürdürülebilir bir seviyeye çekilmesi için daha fazla adım atması gerektiğini savundu.

ABD'de bu yıl siyasi anlaşmazlıklarla bezenmiş olan borç tavanı anlaşmaları, kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un not indirimini tetiklemişti. Hazine kağıtları 3. çeyrekte yüzde 6.4 değerlenerek, 2008'in son çeyreğinden bu yana en yüksek kazanca işaret etti. S&P 500 Endeksi ise aynı sürede yüzde 14 geriledi.

Bernanke, Avrupa'daki borç krizi gibi finansal piyasalarda volatiliteyi artıran durumların öne çıktığı sıralarda, yatırımcıların hazine tahvillerine yöneldiğini, çünkü ABD hazine kağıtlarının dünyanın en güvenli ve en likit varlığı olarak görüldüğünü söyledi.

10 yıllık hazine kağıtları dün faizlerdeki 9 baz puanlık artışla yüzde 2.08'e geriledi. S&p 500 Endeksi ise yüzde 1 değerlenerek 1,241.79 puana çıktı.