Advertisement

Çin'de piyasa oyuncuların pozisyonlarını emlak hisselerinde düşüşe yönelik almış olmalarına rağmen analistler, emlak sektörünün önümüzdeki yıl Borsada ralli yapacağını ve tüm diğer sektör gruplarını geride bırakmasını bekliyor.

Bloomberg'in anketine katılan analistler MSCI Çin Endeksi'ndeki imar şirketlerinin Kasım 2012 itibariyle yüzde 46 değerleneceğini ve 21 diğer sektör grubunu geride bırakacağını öngörüyor. Londra'daki araştırma şirketi Data Explorers'a göre de emlak şirketlerinin yükseleceğine oynayan yatırımcılar da ikiye katlanarak yüzde 12'ye çıktı.

Emlakta yükselişe oynayan Çin borsasının boğaları, Çin'deki emlak piyasasındaki varlık balonununun patlayacağına ilişkin spekülasyonların abartılı olduğunu savunarak, Nisan ayındaki zirvesinden yüzde 44 gerileyerek yüzde 5.77'ye gerileyen fiyat-kazanç oranlarının ardından, hisselerin çok ucuz olduğuna dikkat çekiyor. Ayı piyasasına oynayan yatırımcılar ise Ekim ayında konut alım satımlarının 3 aydır ilk kez düşüş kaydetmesi ve hükümetin emlaktaki sınırlamaları sürdüreceğini açıklamasından yola çıkarak, emlak hisselerinin bu yılki kayıplarını genişletmesini bekliyor.

Satışçıların ABD'deki yüksek ve eşikaltı faiz konusunun yeniden gündemde olduğunu konuştuğunu belirten Skandia Investment Group'un fon yöneticilerinden John Vente, kendisinin ve boğaların, bu sorunun o kadar derin olduğunu düşünmediğini, hatta tümde bakıldığında büyük ihtimalle her şeyin yolunda olduğunu söyledi. Vente, düşüş söylentilerinin son 2-3 ayda ciddi oranda fiyatlanmış olduğunu aktardı.

Uluslararası Para Fonu ve Çin hükümetinin verilerine göre, Çin'de Eylül 2008'den bu yana yeni krediler 3.7 trilyon dolara ulaşırken, emlak fiyatları da 2006'dan bu yana yüzde 60 yükseldi. Çin, büyümeyi sürdürmek için, devlet bankalarından kredilerini artırmalarını talep etti ve yerel hükümetleri altyapı ve konut harcamalarını artırma çağrısında bulundu.