Advertisement

Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişelerin, İtalya ve Fransa'nın borçlanma maliyetlerinin düşmesiyle bir miktar gevşemesinin ardından ABD vadeli kontratları bugün de artış kaydetti ve Standard&Poor's 500 Endeksi'nin ikinci gününde de değerleneceğinin sinyalini verdi.

ABD'nin en büyük ikinci bankası Bank of America Corp. yüzde 1.7 değerlendi. Nvidia Corp. da beklentinin üzerinde kazanç açıklamasının etkisiyle yüzde 5.4 yükseldi.

Aralık teslimatlı S&P 500 endeks vadelileri yüzde 0.8 kazançla 1,247 puana çıktı ve S&P 500 Endeksi'nin 9 Kasım'da kaydetmiş olduğu  yüzde 3.7'lik sert düşüşten geri sıçramasını genişletebileceğine işaret etti. Aralık teslimatlı Dow Jones vadeli kontratları da yüzde 0.6 artışla 11,928 puana çıktı.

İtalyan tahvil faizlerinin gerilemeye devam etmesinin yatırımcıların endişelerini gevşetmeye yardımcı olduğunu söyleyen City Index'in baş piyasa stratejisti Joshua Raymond, "Avrupa kaynaklı riskler göz önünde bulundurulduğunda bugünkü artışı yatırımcı duyarlılığında bir değişiklik olarak okumak yanlış olur. Kazançlar hâlâ çok kırılgan" dedi.

Ağustos'tan bu yana en sert düşüşünü kaydeden S&P 500 Endeksi dün ilk işsizlik başvurularının düşmesiyle geri sıçradı. S&P 500 Endeksi bu hafta yüzde 1.1 değer kaybetti.