Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de Tüketici Güveninin Kasım ayında beklentileri aşması, ekonomiye destek sağladı. Thomson Reuters/University of Michigan'ın öncü tüketici duyarlılığı endeksi Ekim ayında 60.9'dan Kasım'da 64.2'ye yükseldi ve Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesine işaret etti.

Bloomberg'in beklentisi Tüketici Güven Endeksinin 61.5 geleceği yönündeydi.

Avrupa'daki borç krizinin küresel büyümeyi tehdit ettiği ve hisse senedi piyasalarındaki volatiliteyi artırdığı esnada ABD'de işsizlik başvurularının düşüş kaydetmesi de tüketici güvenindeki artışta etkili oldu. Resesyonun sonundan bu yana düşük seviyelerde seyreden hanehalkı duyarlılığındaki ilerlemeler, ABD ekonomisinin yüzde 70'ini kapsayan tüketici harcamalarını da artırabilir.

Deutsche Bank Securities Inc.'in ABD ekonomistlerinden Carl Riccadonna, bir noktada tüketicilerin işgücü piyasasının artışta olduğunu ve konut fiyatlarının da istikrar sağlamaya başlamış olduğunu anlamasının gerekeceğini savundu.

Rakamların ardından ve İtalya'nın kemer sıkma paketini kabul etmesiyle hisse senetleri de kazançlarını genişletti. Standard&Poor's 500 Endeksi yüzde 1.7 değerlenmeyle 1,261.24 puana çıktı.