Advertisement

Pacific Investment Management Co. (PIMCO) CEO'su Mohamed El-Erian, Avrupa borç krizini çözmek için geç kalınmadığını ve çabuk adım atılması gerektiğini söyledi. Dünyanın en büyük tahvil fonunu yöneten El-Erian, Avrupa'nın artık boşa hareket edemeyeceğini sözlerine ekledi.

El-Erian, iyi haberin, çözüm bulmak için geç kalınmadığı, kötü haberin ise İtalya ile ilgili olduğunu ve krizin çok tehlikeli bir safhaya girdiğini belirtti.

Geçen hafta, İtalya tahvillerinin faizleri, Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'nın yardım çağrısında bulunmasını hızlandıran seviye olan yüzde 7'yi aştı. İtalya parlamentosu bugün, yatırımcıların güvenini artıracak kemer sıkma tedbirlerini onayladı.

IMF Başkan Yardımcısı Zhu Min, bugün yaptığı açıklamada, Avrupa'nın mali sıkıntılarının küresel bir krize dönüştüğünü söyledi. Asya-Pasifik yetkilileri, küresel ekonomiyi resesyona sürükleyebilecek Avrupa borç krizine karşı birleşeceklerini kaydetti. Avrupa maliye bakanları geçen hafta yaptıkları toplantıda, daimi kurtarma fonu konusunda görüş birliğine varamadı. Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcıları, bankanın bölge borç krizi için daha fazlasını yapamayacaklarını belirterek, İtalya'nın borçlanma maliyetini düşürmek için tahvil alımı yapma konusundaki isteksizliklerini gösterdiler.