Advertisement

Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos, ofisinden ilk kabine toplantısının ardından e-posta yoluyla yapılan açıklamaya göre, yeni hükümetin 26 Ekim'deki Avrupa zirvesinde alınan kararları uygulaması ve insanların işlerine geri dönmesi gerektiğini söyledi.

Papademos, ülke olarak karşılaştıkları en yeni güçlüğün, kısmen dış sebeplerden ve ayrıca kısmen de ekonominin kısa vadeli ayarlamasından kaynaklanan ve resesyonun bir sonucu olan artan işsizlik olduğunu belirtti.

Yunanistan'da işsizlik oranı Ağustos'ta, 2 yüzde puan ile aylık bazda rekor artış göstererek yüzde 18.4'e çıktı. Avrupa Birliği tahminlerine göre, ülkenin borcu bu yıl gayrı safi iç hasılasının yüzde 163'üne ve 2012 yılında yüzde 198'ine çıkacak.

Papademos, geçiş hükümetinin gelecek hafta, troyka olarak adlandırılan AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) yetkilileri ile bir araya gelerek, 26 Ekim'deki zirvede anlaşmaya varılan kurtarma paketinini baz alan ekonomik ayarlamanın revize programını tamamlayacağını belirtti.

Yunanistan'ın süregelen fonlamayı alabilmesi için program konusunda mtabakata varması gerekiyor. Avrupaşı liderlerin geçen ay Brüksel'de yaptıkları toplantıda, ellerinde Yunan tahvil tutanların zararın yüzde 50'sini üstlenmesi ve Avrupa kurtarma fonunun büyüklüğünün 1 trilyon euroya (1.4 trilyon dolar) çıkarılması kararlaştırıldı. Yunanistan'ın kurtarma programı 130 milyar euroluk resmi yardımı içeriyor. Bu miktar, Temmuz ayındaki 109 milyar euroluk yardımdan daha fazla. Aralık ayının ortasında parası bitecek olan Yunanistan'da yeni hükümetin, 8 milyar euro tutarındaki altıncı kredi dilimini alabilmesi için Avrupa zirvesinde alınan kararları uygulaması gerekiyor.