Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama, İran'a uygulanan ekonomik yaptırımların bu ülkeye büyük acı verdiğini söyledi.

Asya Pasifik Ekonomi Zirvesi dolayısıyla ABD'nin Hawaii eyaletinde bulunan Obama düzenlediği basın toplantısında, İran'ın nükleer programının engellenmesine ilişkin çabalarını savunarak, İran'ın nükleer silahlar elde etmemesini garanti altına almak amacıyla bu ülkeye ek yaptırımlar uygulanması konusunda diğer ülkelerle görüşmelerde bulunacağını belirtti.

Basın toplantısında, özellikle Rusya ve Çin'in, nükleer silahlara sahip bir İran'ın oluşturacağı tehdidi anladıklarına inandığını ifade eden Obama, bu ülke liderlerinin, İran'ın, nükleer gücünü silah haline getirebilecek ve bölgede bir nükleer silahlanma yarışını başlatabilecek bir konuma gelmemesi konusunda hemfikir olduklarını kaydetti.

Obama, Tahran yönetiminin nükleer silahlara sahip olma çabasında ısrar etmesi durumunda bu ülkeye yönelik bir askeri harekat düzenlenmesi üzerinde durulduğuna ilişkin belirgin ifade kullanmamasına karşın ''Hiçbir seçeneği masadan kaldırmıyoruz. Nükleer silahlara sahip İran, sadece bölge için değil ABD için de bir tehdittir'' sözleriyle ABD'nin bu konudaki kararlılığını ortaya koydu.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ve Çin Devlet Başkanı Hu Cintao ile önceki gün ayrı ayrı bir araya gelen Obama, İran rejimine yönelik yeni bir baskı oluşturma arayışına girmişti. Ancak İran'a ek yaptırımlar uygulanmasına karşı çıkan Çin ve Rusya'dan, bu tutumlarında bir değişiklik olduğuna ilişkin henüz herhangi bir işaret gelmedi.