Advertisement

Japonya'nın 3. çeyrekte büyüme kaydetmesi ve Avrupa'daki yeni hükümetlerin bölgedeki borç krizinin kötüleşmesinin önlenmesinde yardımcı olacağına ilişkin iyimserliğin etkisiyle Japon hisseleri yükseldi; Nikkei 225 Endeksi 2 haftadır kaydettiği kayıpları azalttı.

Japonya'nın piyasa değeri bakımından 2. büyük bankası Sumitomo Mitsui Financial Group Inc. yüzde 2.2 yükseldi. Nippon Electric Glass Co., Barron'un sektör lideri Corning Inc.'in hisselerinin değerleneceğini söylemesinin ardından yüzde 2.9 değerlendi ve madde üreticilerindeki yükselişe öncülük etti. Olympus Corp., şirketin Borsadan çıkarılmasının önüne geçebileceğine dair haberin ardından günlük limitinde yükseldi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.1 kazançla 8,608.76 puana çıktı ve 9 Kasım'dan bu yana en büyük kazancına işaret etti. Daha kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.9 artışla 735.69 puana ulaştı. Japonya'daki hisseler, ülke ekonomisinin 4 çeyrekten bu yana ilk kez büyüdüğünü gösteren verilerle desteklendi.

Japonya'nın büyüme rakamlarının büyük bir sürpriz olmadığını, ancak yatırımcıların rahatlamasına yardımcı olduğunu söyleyen Shinkin Asset Management Co.'dan Naoki Fujiwara, İtalya ve Yunanistan'daki yeni hükümetlerin de bu ülkelerin temerrüte düşeceğine yönelik endişeleri gevşetmiş olduğunu belirtti. Fujiwara, "ancak bu Avrupa'daki borç krizinin sona erdiği anlamına gelmiyor. Piyasa hâlâ bu konuya duyarlı" dedi.