Advertisement

Çin hükümetinin ekonomik yavaşlamayı önlemek için kredi sıkılaştırmalarını gevşeteceğine ve düşük gıda fiyatlarının da yasa koyuculara bu imkanı sağlayacağına yönelik spekülasyon üzerine Çin Borsası, son 3 haftanın en büyük artışını kaydetti.

China Construction Bank Corp. ve Poly Real Estate Group Co., Çinli bankaların Ekim ayında verdikleri yeni kredilerin Haziran'dan bu yana en yüksek seviyeye çıkması ve domuz eti fiyatlarının bu ay yüzde 2.5 düşüş kaydetmesi üzerine, finansal şirketlerdeki yükselişe öncülük etti. China Shenhua Energy Co. ve Jiangxi Copper Co., Yunanistan ve İtalya'daki yeni hükümetlerden kaynaklanan iyimserliğin etkisiyle yüzde 2 değer kazandı. BYD Co., Xinhua Haber Ajansı'nın Çin'in yeni enerji araçlarının yeni ruhsat plakalarındaki kısıtlamalardan muaf tutulacağını yazması üzerine yüzde 10 artış kaydetti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.7 kazançla 2,522.56 puana yükseldi ve 24 Ekim'den bu yana en güçlü kazancına işaret etti. CSI 300 Endeksi de yüzde 1.9 değer kazandı.

Hissler için bugün birçok iyi haberin olduğunu söyleyen Central China Securities Co.'nun stratejistlerinden Li Jun, banka kredilerinin beklentileri aşmasının da, hükümetin sıkılaştırmaları gevşettiğinin sinyalini vermesi bakımından olumlu bir gelişme olduğunu, Kasım'da da benzer bir trend beklendiğini ifade etti. Li Jun, Avrupa'daki gelişmelerin de olumlu olduğunu vurgulayarak, "Avrupa'daki sorunlar piyasaların odak noktasındaydı; bu sebeple en ufak bir rahatlama hisselerde kısa vadeli yükselişlere sebep oluyor" dedi.

Şanghay Bileşik Endeksi, hükümetin ufak ölçekli şirketlere yönelik destek adımları atmasıyla, 21 Ekim'de kaydetmiş olduğu bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 9.4 sıçradı. Çin'de tüketici fiyatları Temmuz ayında yüzde 6.5 seviyesinden, Ekim'de yüzde 5.5'lara geriledi ve hükümete sıkılaştırma politikalarını gevşetmesi için imkan tanıdı.