Advertisement

Yuanın değerlenmesi konusunda son aylarda bir miktar ilerleme kaydedilmiş olunmasına rağmen ABD Başkanı Barack Obama, Çin'e "ağırdan aldığı" gerekçesiyle çıkıştı ve "yeter artık" dedi.

Değişimin, Çinliler için siyasi olarak zor olduğunu ve bunu anladığını söyleyen Obama, ancak bu kadarının da fazla olduğunu söyledi.

Hawai'deki Asya Pasifik Zirvesi'nin ardından basın konferansında konuşan Obama, dün Honolulu'da Çin Başkanı Hu Jintao ile bir araya geldi ve Çin'in dünyanın 2. büyük ekonomisi olmasının, liderlerin daha adil ticaret için sorumluluk almaları gerekliliğini artırdığına dikkat çekti.

ABD'nin Asya'daki çıkarlarını korumaya ve yeniden geri almaya çalışan Obama, Çin'e karşı ticaret, para birimi ve fikir hakları konularında sert çıkışlarda bulundu. ABD, Çin'in yuanı yapay bir şekilde düşük tuttuğunu belirterek, bunun dünyanın en büyük ekonomisindeki iş ortamını avantajsız hâle getirmesinden ve bunun Çin'e haksız kazanç sağlamasından şikayet ediyor.

Ancak Çin, baskıları geri püskürttü. Obama'nın açıklamalarının ardından Çin Dışişleri Bakanı açıklama yayınlayarak, ABD'nin ticari açığının ve işsizlik oranının yuan kurundan kaynaklanmadığını, yuanın çok fazla değerlenmesinin de ABD'nin sorunlarını çözmeyeceğini belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Kasım 2011 Pazartesi, 13:03 Misafir savaş yakındır