Advertisement

Zamanın Avrupa'nın daha yakın bir siyasi birlik kurması zamanı olduğunu söyleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, thavil sahiplerine Euro Bölgesi liderlerinin borç krizinin çözülmesi konusunda ciddi olduğunu göstermesi gerektiğini savundu.

Doğu Almanya şehri Leipzig'de Hristiyan Demokratlar Birliği partisinin yıllık kongresinde konuşan Merkel, euroyu 17 ülkesiyle birlikte sürdürmek istediğini, ancak bunun tüm politikalarda ciddi değişiklikler gerektirdiğini söyledi.

Avrupa'nın birlik halinde bir duruş sergilemesinin ve birlikte büyüme mesajı vermesinin hazine tahvili satın alan yatırımcılar için önemli olduğuna dikkat çeken Merkel, bu yapılmazsa, kimsenin sorunların çözüleceğine inanmayacağını söyledi.

Almanya ve Fransa'nın Yunanistan'ı eurodan çıkarmak ve İtalya'ya bütçe tasarrufları konusunda bastırmasıyla geçen iki haftalık kriz döneminin ardından Merkel bugün öğle saatlerinde partisine açıklamada bulunacak.

Merkel'in, İtalya ve Yunanistan'daki lider değişikliklerinin ardından, yeniden dikkatini euronun ve AB'nin geleceğine çevirdiği görülüyor.