Advertisement

Yeni hükümet çalışmalarına başlayan İtalya'da 5 yıllık tahvil faizlerinin yeniden 1997'den bu yana en yüksek seviyelere çıkmasının ardından ABD endeks vadelileri geriledi.

Dünyanın en büyük petrol alanı hizmetleri sağlayıcısı Schlumberger Ltd. ve Chevron Corp., vadeli petrol kontratlarındaki düşüşle birlikte değer kaybetti. Uçak üreticisi Boeing Co., şirketin tarihinin en yüksek ölçekli siparişini almasının ardından Almanya'daki seansta yüzde 1.3 yükseldi. Freeport-McMoRan Copper&Gold Inc., metal fiyatlarındaki yükselişle birlikte primlendi.

Günün erken saatlerinde yüzde 0.7 yukarıda seyreden Aralık teslimatlı Standard&Poor's 500 vadeli kontratları yüzde 0.3 düşüşle 1,257.4 puana geriledi. Dow Jones Endeks Vadelileri yüzde 0.2 kayıpla 12,094 puana geriledi.

Avrupa konusunda hâlâ hareketten çok tepki aşamasında olduklarını belirten Paris'teki Ofi Patrimoine'ın fon yöneticilerinden Jacques Porta , durumun kırılgan olmayı sürdürdüğünü ve her şeyin çok hızlı bir şekilde yıkılabileceğini söyledi.

Tüketici duyarlılığının Kasım'da beklentileri aşarak Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesini kaydetmesi ve ABD'de işsizlik başvurularının son 7 ayın en düşük düzeyine gerilemesiyle, S&P 500 geçtiğimiz hafta yüzde 0.9 artış kaydederek, endeksin yıllık kazançlarını korudu.

S&P 500 Endeksi 3 Ekim'de kaydetmiş olduğu 13 ayın en düşük seviyesinden yüzde 15 değerlendi.