Advertisement

İtalya ve Yunanistan'da borç krizini çevrelemek için atılan adımlar kapsamında hükümetlerin değişmesi ve "güvenli liman" altın talebinin azalmasıyla New York'ta altın fiyatları geriledi.

İtalya'da Başbakanlıktan istifa eden Silvio Berlusconi'nin yerine hükümeti kurmak için Mario Monti'nin görevlendirilmesi ülkede borç krizi tehdidine karşı mücadeleye olan güveni artırdı. Yunanistanda ise geçtiğimiz hafta Başbakan Yogro Papandreu istifa etmiş ve Lucas Papademos öncülüğünde yeni hükümet kurulmuştu.

Standard Bank'ta analist olan Marc Ground bir raporunda "Yunanistan ve İtalya'da yeni hükümetlerin oluşmasının yarattığı iyimserlikle değerli metallerde ufak bir çekilme gördük. Ancak euro bölgesine dair endişe ve belirsizlik sürerken bu durumun kalıcı olacağını düşünmüyoruz. Değerli metallere yeniden ilgi artabilir" ifadesini kullandı.

Aralık teslim altın Comex'te yüzde 0.6 düşerek 1,778.10 dolar oldu. Fiyatlar geçen hafta yüzde 1.8 yükselerek üçüncü haftada da artış kaydetmişti. Spot altın Londra'da ise 1,778.13 dolardan işlem gördü.

Yatırımcıların hisse senedi ve para birimlerinden uzaklaşıp metale yönelmesiyle altın 6 Eylül'de 1,923.70 dolara yükselerek rekor kırmıştı. Geçtiğimiz hafta ETP destekli altın varlıkları 28 ton artarak Ağıstos'tan beri en yüksek seviyeye çıkmıştı.