Advertisement

İtalya'da yeni Başbakanın da borç krizini önleyemeyeceğine dair endişeler ve Çin'de ham petrol talebinin düşebileceği ihtimaliyle petrol fiyatları gerileyerek önceki kazançlarını sildi.

Batı Teksas tipi petrol 99.69 dolar/varil olarak 26 Temmuz'dan beri zirveyi görmesinin ardından yüzde 1.3 oranında geriledi.

İtalya'da yeni Başbakan Mario Monti seçildi. Öte yandan IMF Başkan Yardımcısı Zhu Min dünyanın en büyük ikinci ekonmisi olan Çin'in büyümedeki yavaşlamayla yumuşak bir inişe doğru ilerlediğini bildirdi.

Londra Capital Group'ta yönetici olan Glen Ward yazdığı bir raporda, "Avrupa'da bitmek bilmeyen mücadele ve 2. büyük petrol tüketicisi olan Çin'de yavaşlama sinyalleriyle petrol için engebeli bir yol görünüyor" ifadesini kullandı.

Aralık teslim ham petrolün varili Nymex elektronik işlemlerde 70 sent geriledi ve 98.29 dolar oldu. Fiyatlar geçen hafta yüzde 5 yükseldi ve böylece altıncı haftada da artarak Nisan 2009'dan bu yana en uzun süreli yükseliş seyrini gerçekleştirdi.

Aralık teslim Brent petrol ise ICE Futures Europe'ta 71 sent geriledi ve 113.45 dolar oldu. Daha aktif Ocak kontratı 47 sent düştü ve 112.46 dolardan işlem gördü.