Advertisement

İtalya'nın en büyük bankası UniCredit SpA, yeni hisse satışıyla 7.5 milyar euroluk sermaye artırımına gitmeye hazırlanıyor.

Milan'daki kuruluşun açıklamasına göre, bankanın yönetim kurulu bugünkü toplantısında sermaye artırımına gidilmesi ve yeni hisse çıkarılmasına onay verdi. Banka ayrıca bugün 3. çeyrekte 10.6 milyar euroluk zarar verdiklerini açıkladı. Bankanın zararları, 10 milyar euroya ulaşan değer kaybı ve zarar yazımlarından kaynaklandı. Unicredit, 2011'de temettü ödemesi yapmayacaklarını söyledi.

UniCredit'in CEO'su Federico Ghizzoni, bankalara getirilen son düzenlemeler kapsamında Haziran'a kadar yapılması öngörülen sermaye artırımını uygulamaya koyabilmek üzere, İtalya'nın son 2 yılın en yüksek ölçekli hisse satışını gerçekleştireceklerini söyledi.
Avrupa Bankacılık Otoriteleri geçtiğimiz ay UniCredit'in İtalyan bankaları arasında en fazla sermaye açığı olan banka olduğu söylemişti. İtalya'nın en büyük bankasının ülke tahvillerini zarar yazmasının ardından 30 Haziran'a kadar ana sermayesini yüzde 9'a çıkarması gerekiyor.

Bugün yüzde 2.6 değer kaybeden UniCredit'in hisselerinin işlemleri, açıklamaların öncesinde durdurulmuştu.

Avrupa Bankacılık Otoritesi'ne göre, UniCredit'in 7.4 milyar euroluk sermaye açığı bulunuyor.

Banka ayrıca bugün 2015'e kadar 5,200 kişilik istihdam kesintisine gideceklerini açıkladı.