Advertisement

Euro bölgesinin borç sorunuyla karşı karşıya olan ülkelerinden İtalya'da yeni Başbakan Mario Monti oldu. Bakırdaki yükselişte IMF Başkan Yardımcısı Zhu Min'in dünyanın en büyük metal alıcısı olan Çin'de büyümedeki yavaşlamayla yumuşak inişe geçildiğini açıklaması da etkili oldu.

Londra'daki Natixis Commodity Markets'ta emtia araştırma müdürü olan Nic Brown, "Avrupa'daki siyasi durum gelişiyor gibi görünüyor. Çin'de ise gevşeyen parasal politikaların ilk işaretlerini görüyoruz" dedi.

Mart teslim bakır kontratı Comex'te yüzde 1.5 yükseldi ve 3.53 dolar/lb oldu. Fiyatlar geçen hafta yüzde 2.3 gerileyerek 2. haftada da düşmüştü. 3 ay vadeli bakır Londra Metal Borsası'nda yüzde 2 yükseldi ve ton başına 7,785 dolardan işlem gördü.

İtalya'da Silvio Berlusconi'nin yerini Mario Monti alırken Yunanistan'da istifa eden Başbakan Yogro Papandreu'nun görevine Lucas Papademos getirildi. ABD Başkanı Barack Obama yaşanan bu gelişmeleri "olumlu" olarak nitelendirdi.

Londra'daki Basemetals.com'da analist olan William Adams, "Oluşan yeni hükümetler yeterince istikrar sağlamak ve fiyatalrın yükselmesi açısından balayı dönemi olarak görülecek" dedi.