Advertisement

Tahvil ihalesinde İtalya'nın borçlanma maliyetlerinin yükselmesiyle Avrupa'nın borç krizini kontrol altına almakta zorlanacağına yönelik endişeler arttı; ABD hisseleri değer kaybetti. Standard&Poor's 500 Endeksi de 2 gün devam eden rallisini sonlandırabileceğinin sinyalini verdi.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.2 düşüşle 1,261.39 puana geriledi. Endeks geçtiğimiz haftanın son 2 gününde yüzde 2.8 değerlenmişti. Boeing Co. ve IBM'in primlenmesi, Dow Jones endeksindeki kayıpları sınırladı ve Dow Jones Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 12,154.97 puana düştü.

Avrupa'nın ABD piyasalarını baskıladığını söyleyen Oakbrook Investments'dan Peter Jankovskis, piyasaların uzun bir süre daha duyarlı olmayı sürdüreceğini öngördü. Jankovskis, ABD piyasalarında birçok olumlu haber olduğunu, bazılarının bu haberlere bakarak, bu zamanı alım fırsatı olarak kullanabileceğini belirtti.

Hisse senetleri geçtiğimiz hafta olumlu ekonomik veriler ve Yunanistan-İtalya ikilisindeki lider değişikliklerinden kaynaklanan iyimserliğin etkisiyle yükseldi; S&P 500 Endeksi de yıllık kazançlarına tutundu.

Hisse senetleri 9 Kasım'da İtalyan tahvillerinin faizinin rekor seviyeye tırmanmasıyla sert düşüş kaydetmişti. Piyasalardaki düşüşte Avrupalı liderlerin daha fazla kurtarma paketini finanse etmekte zorlanacağına ilişkin endişeler etkili oldu.

Mario Monti'nin yatırımcının güvenini kazanmak üzere yeni hükümet kurmaya hazırlandığı esnada İtalya, en yüksek faizle 3 milyar euroluk tahvil ihalesi gerçekleştirdi. İspanya'da 10 yıllık tahviller değer kaybetti ve faizler 5 Ağustos'tan bu yana ilk kez yüzde 6'nın üzerine çıktı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Avrupa Birliği'ni siyasi bağları güçlendirmek ve daha sıkı bütçe kuralları uygulanması için işbirliğine çağırdı.